1. Home
  2. /
  3. Güncel Yazılar
  4. /
  5. Diş Sağlığı
  6. /
  7. Dişçi mi diş hekimi mi?

Dişçi mi diş hekimi mi?

Almanya’da hiç yaşamamıştım. Türkiye’ye geldiğimde ciddi anlamda şaşırdım, çünkü burada “Diş hekimi” yok “Dişçi” var. Ne yapar peki dişçi? Diş çeker, dolgu yapar, implant yapar, dişleri temizler, kanal tedavisi yapar, gülüşleri güzelleştirir, kaplama yapar, köprü inşaa eder vs… Ama ben bunları zaten yapıyorum ki. O zaman ben neyim? Dişçi mi diş hekimi mi?
Düşünün bir göğüs cerrahisi uzmanı alanını kapsayan tüm alanları ameliyat ediyor, kalp ve damar cerrahı keza öyle. Peki onlar neden göğüsçü, kalpçi olarak adlandırılmıyor ki? Bu soru kafamı çok kurcaladı, biraz da içerledim konuya yalan yok. ?
Meğer Türkiye’de dişçilik eskiden babadan oğula geçen bir meslekmiş. Eskiden babalar diş sorunlarını kendilerine göre çözermiş, sonra da çözümlerini oğullarına aktarırmış. Bu böyle süre gelince dişçilik de meslek olarak geçivermiş. Ama gelin görün ki iş o kadar kolay değil.
Nasıl mı? Bizler de tıp fakültesi gibi diş hekimliği okuyoruz. 5 yıllık bu eğitim süresince sadece dişi değil tüm tıbbi bilimleri okuyoruz ki hastamızın sağlık durumuna göre doğru bir tedavi planı gerçekleştirebilelim. Tıpkı diğer doktorlar gibi uzmanlık alanlarımızı belirliyoruz. Ortodontist, pedodontist, implant uzmanı, çene cerrahisi gibi alanlarda uzmanlaşıyoruz. Ama gördüğüm kadarıyla pek önemsenmiyor okuduğumuz okul, aldığımız eğitim. Üstelik normal bir ameliyatta anestezi uzmanı, cerrahın ayrı görevleri varken bizler çoğu zaman anestezi uzmanı olarak da görev yapıyor ve hangi bölgeyi ne kadar uyuşturacağımızı belirliyor, çene cerrahisiyle kesiyor, implant yapıyor, dikiş atıyoruz. Yaptığımız protezlerle, köprülerle doğru bir şekilde beslenmenizi sağlıyoruz. Üstelik bulunduğunuz ortamda akılda kalıcılığınızı belirleyecek belki de en önemli kimlik özelliğinizi, gülüşünüzü tasarlıyoruz.
Dolayısıyla dişçi deyip geçecek kadar da küçümsemeyin bizi ne olur. Diş hekimleriyiz biz. Dişçiye de gitmeyin bence, diş hekimine gidin siz. ?

Share:
Sohbeti aç
İletişime geçin.
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?